Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı, web sitelerinin planlanması ve oluşturulmasıdır. Bu, tümü web tasarımı şemsiyesi altına giren bir dizi ayrı beceriyi içerir. Bu becerilerin bazı örnekleri, bilgi mimarisi, kullanıcı ara yüzü, site yapısı, gezinme, düzen, renkler, yazı tipleri ve genel görüntülerdir. Tüm bu beceriler, sitenin oluşturulduğu şirketin veya bireyin hedeflerini karşılayan bir web sitesi oluşturmak için tasarım ilkeleriyle birleştirilir. Bu makale, web sitesi tasarımının temellerine ve bu endüstrinin bir parçası olan çeşitli disiplinlere veya becerilere bir göz atacaktır.

Tasarım, Web Tasarımının Anahtar Parçasıdır

Tasarım, açıkçası, “web tasarımının” önemli bir parçasıdır. Bu tam olarak ne anlama geliyor? Tasarım, hem tasarım ilkelerini (denge, kontrast, vurgu, ritim ve birlik) hem de tasarım öğelerini (çizgiler, şekiller, doku, renk ve yön) içerir.

Bir web tasarımcısı bunları bir araya getirerek web siteleri oluşturur, ancak iyi bir web tasarımcısı yalnızca tasarım ilkelerini değil, aynı zamanda Web’in kısıtlamalarını da anlar. Örneğin, başarılı bir web tasarımcısı, tipografik tasarım ilkeleri konusunda yetenekli olacak ve aynı zamanda web tipi tasarımın zorluklarını ve özellikle onun diğer tip tasarım türlerinden nasıl farklı olduğunu anlayacaktır.

Başarılı bir web uzmanı, Web’in sınırlamalarını anlamanın yanı sıra, dijital iletişimin güçlü yanlarını da kesin olarak kavrar.